Oddział Noworodkowy

Ważne Informacje

Gutentor Advanced Text

Kierownik:

Kontakt:

Kierownik:
61 281 55 40

Położna:
61 281 55 65

Sekretariat:
61 281 55 60

Położne:
61 281 5565

Oddział Noworodkowy

Oddział Noworodkowy mieszczący się na IV piętrze w szpitalu jest ośrodkiem I stopnia w trójpoziomowym systemie opieki perinatalnej (okołoporodowej) w Polsce.
Z miesiąca na miesiąc, rodzi się w Szpitalu w Śremie coraz większa liczba dzieci. Sprawujemy zasadniczo opiekę nad noworodkami wymagającymi normalnej opieki (zdrowe noworodki), ale gdy zaistnieje potrzeba również służymy pomocą noworodkom wymagającym intensywnej i szczególnej opieki. Na oddziale znajduje się jedno stanowisko intensywnej opieki i dwa stanowiska wzmożonego nadzoru. W trudniejszych przypadkach przekazujemy noworodka specjalistycznym transportem do placówki o wyższym stopniu referencyjności (szpital kliniczny).
Oddział dysponuje 20 łóżeczkami wyłącznie w systemie rooming in. Oznacza to, że już od pierwszych chwil po porodzie matka i jej dziecko są razem. Już na sali porodowej kładziemy dziecko mamie na brzuch, umożliwiając kontakt „skóra do skóry”. Na oddziale Położniczym, łóżko noworodka znajduje się bezpośrednio przy mamie. Ta bliskość stwarza matce możliwość obserwacji, pielęgnacji i karmienia naturalnego, które promujemy w naszym Szpitalu. Dla dziecka z kolei system ten oznacza większe poczucie bezpieczeństwa i sprzyja budowaniu więzi emocjonalnej z mamą. Korzyścią dla obu stron jest również łatwiejszy wstęp do karmienia piersią – dziecko mniej płacze, jest spokojne, dzięki czemu możliwe jest szybsze nauczenie się rozumienia potrzeb noworodka.
Zapewniamy w zależności od woli Pacjentki, jej sił po porodzie, samopoczucia, potrzeby wypoczynku dodatkową opiekę nad noworodkiem zarówno w dzień jak i w nocy.

Nad bezpieczeństwem noworodków czuwa lekarz specjalista neonatolog dr n. med. Magdalena Świrkowicz – Kierownik Oddziału oraz Pielęgniarka Oddziałowa Pani Danuta Gawenda wraz z doświadczonymi pielęgniarkami, które uczą pielęgnacji noworodka i nadzorują prawidłowe przystawianie do piersi i karmienie maleństwa przez mamę. Zdrowy noworodek po porodzie fizjologicznym przebywa na oddziale z mamą dwie pełne doby. W tym czasie wszystkie dzieci mają wykonany test pulsoksymetryczny (badanie serca w kierunku wykrycia dużych wad wrodzonych) oraz testy przesiewowe.
Od kilku lat jesteśmy również uczestnikiem Programu Wczesnego Wykrywania Wad Słuchu u Noworodków organizowanego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, dzięki któremu każdy noworodek urodzony w Szpitalu w Śremie, poddawany jest przesiewowemu badaniu słuchu.
Oddzial w pełni zabezpiecza małego pacjenta w niezbędną bielizną pościelową, kaftaniki, koszulki, czapeczki, a także potrzebne kosmetyki i środki higieniczne (pieluszki). Mama ma do dyspozycji wysokiej klasy elektryczny laktator.

Po opuszczeniu Oddziału Noworodkowego mali pacjenci trafiają pod opiekę lekarza rodzinnego.
Ważne informacje:
1. Kierownik Oddziału Noworodkowego: tel. 61 281 55 40
2. Położna Oddziałowa Oddziału Noworodkowego: tel. 61 281 55 65
3. Sekretariat Oddziału Noworodkowego 61 281 55 60
4. Położne tel. 61 281 5565

Szpital w Śremie