Pracownia Endoskopowa

W Pracowni Endoskopowej wykonywany jest pełen zakres specjalistycznych badań górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego, m. in. gastroskopia, kolonoskopia czy rektoskopia.

Wszystkie badania wykonuje wykwalifikowany zespół lekarzy i pielęgniarek z wieloletnim stażem, w oparciu o nowoczesne techniki endoskopowe i wysokiej klasy sprzęt.

– gastroskopia – ambulatoryjnie wykonywana jest na podstawie skierowania od lekarza rodzinnego,

– kolonoskopia –  wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych.

Krótki opis badań:

Gastroskopia – jest to badanie przeprowadzane za pomocą przyrządu przypominającego sondę, pozwalające obejrzeć błony śluzowe żołądka i dwunastnicy.

Przygotowanie do badania – w dniu badania należy być na czczo, tzn. nie powinno się jeść, pić płynów i palić papierosów.
Samo badanie jest niebolesne i trwa kilka minut. Stosuje się miejscowe znieczulenie.

Kolonoskopia – jest to badanie pozwalające ocenić stan jelita grubego. Jest to podstawowe badanie w diagnostyce, między innymi nowotworów i chorób zapalnych jelita grubego.

Przygotowanie do badania:
– na 5 dni przed planowaną kolonoskopią nie należy spożywać owoców pestkowych (np. winogron, pomidorów, kiwi, truskawek) oraz pestek siemienia lnianego i maku,
– 2 dni przed badaniem obowiązuje dieta ubogo resztkowa – ryż, makaron, bulion, chleb, gotowane mięso i ryby, przecedzone soki, herbata i inne niegazowane napoje,
– 1 dzień przed badaniem obowiązuje dieta płynna – woda, przecedzony bulion, przecedzone soki, herbata, niegazowane napoje orzeźwiające,
– dzień przed badanie o godzinie 18.00 zależy przygotować roztwór leku Eziclen, drugą dawkę leku należy przygotować o godzinie 19.30. Wszystkie potrzebne informacje o leku znajdują się na ulotce leku.

Jeśli przewlekle zażywasz leki:
– przewlekle stosowane leki należy przyjąć co najmniej 1 godzinę przed lub po spożyciu środka przeczyszczającego,
– w dniu badania należy przyjąć poranną dawkę leku, popijając niewielką ilością wody,
– osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania,
– osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi powinny przerwać lub zmodyfikować ich dawkowanie po porozumieniu z lekarzem zalecającym te leki (np. kardiologiem, internistą).

Pacjenci zgłaszający się do pracowni ambulatoryjnie, muszą posiadać
skierowanie na badanie od lekarza prowadzącego.

Kto kwalifikuje się na badanie endoskopowe jelita grubego:
– osoby z niewyjaśnionymi bólami brzucha, patologicznymi wydzielinami w kale (krew, śluz, smoliste stolce), z zaburzeniami rytmu wypróżnień, podejrzeniem chorób zapalnych jelit,
– wszystkie osoby w wieku 50 – 65 lat, 
– osoby w wieku 40 – 65 lat, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego, 
– osoby w wieku 25 – 65 lat pochodzące z rodziny HNPCC – dziedziczny niepolipowaty rak okrężnicy, zwany inaczej zespołem Lyncha lub FAP – rodzinna polipowatość gruczolakowata.

FAP – ang. Familal adenomatous polyposis – polipowatość rodzinna.
HNPCC – ang. hereditary non-polyposis colorectal cancer – dziedziczny niezwiązany z polipowatością rak jelita grubego zwany inaczej zespołem Lyncha.

Zapraszamy do Pracowni Endoskopowej mieszczącej się na parterze Szpitala.
Pracownia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 14.30.
Bardzo prosimy o dokonanie wcześniejszej rejestracji telefonicznej lub osobistej.

Pracownia Endoskopowa w Szpitalu Powiatowym im. Tadeusza Malińskiego w Śremie sp. z o.o.
ul. Chełmońskiego 1
63-100 Śrem
tel.: 61 281 54 00 Centrala Szpitala
tel.: 61 281 55 75 Pracownia Endoskopowa

Szpital w Śremie